Милица Гладнишка и Симеон Лютаков ще са гост актьорите в новия спектакъл, подготвян от Ямболския драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт. Премиерното заглавие е „Среща в Санлис“ по едноименната комедия от френския драматург Жан Ануи. В пиесата участва и почти цялата трупа на театъра в Ямбол.
Традиционният есенен панаир „Карабаа“ в Харманли тази година ще се проведе в седмицата от 30 септември до 6 октомври в парк „Димана Данева“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Едно от първите събития в културната програма е на втори октомври, когато в художествената галерия на Културен център – Харманли ще бъде открита изложба с произведения на Дружеството на хасковските художници, в което членуват и автори от Харманли, сред които Тамер Халил.
В Харманли ще гостуват със свои произведения и председателят на групата на хасковските художници Неделчо Кучков, заместникът му – карикатуристът Борислав Данев- Борку, директорът на градската художествена галерия в Хасково „Атанас Шаренков“ и галерия „Форум“ Татяна Форева, Камелия Кехайова, Надежда Стойнева, скулпторът Иван Парасков, Диана Вълчева, Ралиц
Сандански ще бъде домакин на събитие, посветено на изобразителното изкуство, музиката и словото. Това каза Албена Бугаринова от пресцентъра на Общинската администрация.
Проявата, която ще продължи пет дни, протича под надслова "Есенни вечери на изкуствата 2024".
Есенните вечери ще бъдат открити на 16 октомври в читалищна библиотека "Петър Караангов", поясниха от общината.
В началото на събитието е предвидено представяне на детската поредица на доктор Надежда Савова-Григорова "Приключенията на НадЕжко, таралежът хлебар без граници".
Детската поредица е избрана за акцент в проявата, защото съдържа полезни и поучителни истории, които целят възпитаването на добродетели в децата, добавиха от пресцентъра на Община Сандански.
Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.
Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.
Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.
Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.
Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „
Украинската танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“.
От 23 до 25 октомври гостите ще имат възможността да запознаят публика и професионалисти с различи аспекти на танцовото изкуство, съобщават организаторите.
Програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект: Let The Body Speak.
Представени ще бъдат спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният танц“ (24 октомври), „Следите“ (25 октомври), премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор.
„Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различни
Спектакълът „Бурята“ (реж. Робърт Уилсън), продукция на Народния театър „Иван Вазов“ (НТ), е представен като най-важното събитие на тазгодишното издание на Международния театрален фестивал в Тбилиси, Грузия.
Представленията ще бъдат на 17 и 18 септември, съобщават от българската трупа.
Фестивалът в Тбилиси е основан през 2009 г. с мисията да популяризира града, неговата култура и уникалната творческа атмосфера. Провежда се всяка година, в края на септември и началото на октомври, и е едно от основните събития в областта на сценичните изкуства в Кавказ, като привлича вниманието на най-известните, креативни, провокативни и иновативни театрални продукции от света, място за среща на Европа и Азия, разказват от НТ.
По думите им фестивалът е домакин на лидерите на световния те
Романтика и изневяра, приятелство и използвачество, богатство и бедност, пистолети и силни питиета се преплитат в пиесата на Жан Ануи, но в крайна сметка истинската любов побеждава, разказват от ДТ „Невена Коканова”. Пиесата, писана през 40-те години на миналия век, е поставена за първи път у нас през 2018 г. на сцената на Народен театър „Иван Вазов”.
Своя прочит на произведението сега в Ямбол представя режисьорът Стоян Радев, актьор и режисьор от Варненския театър. Сценографията е поверена на Константин Вълков, а музиката - на носителя на награда от „Друмеви празници 2024“, Шумен (за спектакъла „Всичките наши тела“) - Калин Николов.
Освен гостуващите актьори в ролите ще видим Николай Ганчев, Галина Иванова, Волен Митев, Цветелина Кънева, Радослава Донева, Димитър Димитров и Росица Иванова от трупата на Ямболския театър. „Среща в Санлис“ ще бъде и първата изява в екипа на ДТ „Невена Коканова“ за Вилиян Гешев и Виктория Иванова.
Планираната премиера на „Среща в Санлис“ е за 12 декември, а предпремиерното представление се подготвя за 11 декември, посочиха още от ДТ „Невена Коканова”.
Спектакълът по френската комедия е второ премиерно заглавие, готвено от Ямболския театър през новия сезон. Преди него, на 11 октомври за първи път ще бъде представен поетичният спектакъл „Читалнята” с текстове на ямболски автори. Сценичен прочит ще получат текстове на поетите Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, както и на именитите ямболски творци Иван Газдов и Христо Карастоянов.
От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.
Форумът започва с драмата „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.
В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.
Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo
Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.
Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.
Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръсна
Независимостта винаги идва с компромиси. Човек трябва да намира време за себе си и, ако започне да изчезва в другия човек, това не е много полезно. Дори, когато обичаме някого, ние трябва да запазим нашата индивидуалност, защото тя е това, което е създало връзката – този съюз между двама души, които в един момент са били непознати, а после стават семейство. Това казва режисьорът Ясен Пеянков по повод премиерата на „Куклен дом, втора част“ в Народния театър „Иван Вазов“.
Пиеса на американския драматург и носител на наградата „Оби“ за изключителни постижения в областта на драматургията – Лукас Нейт, е своеобразно продължение на едноименната пиеса на Хенрик Ибсен, и случващото се с Нора петнадесет години по-късно.
„Цената на независимостта е самотата. В случая, м
Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.
Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.
Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет
Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.
Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.
Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.
Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о